PTT AS B001 Ne Demek? T.ptt.gov.tr Güvenilir mi?

PTT tarafından gönderilen kısa mesajlardaki “PTT AS B001” ifadesi ne demek? https://t.ptt.gov.tr yazan link güvenilir mi? tuzak mı? virüs bulaşır mı? gibi soruların cevaplarına değineceğiz.

Dolandırıcılık vakalarının artmasıyla birlikte tüketiciler gelen her SMS veya bildirimde daha dikkatli olmaya çalışmaktadır. Herhangi bir tuzağa düşmemek için de mesajda verilen bilgilerin güvenilirliği konusunda araştırmalarda bulunmaktadır.

PTT adını kullanarak dolandırıcılık faaliyetleri yapmaya çalışanlar veya PTT web sitesini kopyalayarak tuzak kuran web siteleri nedeniyle PTT çeşitli önlemler almaktadır.

PTT AS B001 Ne Demek
PTT AS B001 Ne Demek?

PTT AS B001 Ne Demek?

Mesajda görülen “PTT AS“, PTT Anonim Şirketi’nin kısaltmasını ifade etmektedir. “B001” ifadesi ise reklam ve tanıtım amaçlı mesaj anlamına gelmektedir. Bu kodlar (B001, B002 ve B003) Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından belirlenmiş ve firmalar tarafından kullanılmak zorundadır.

Örnek Mesaj: ……. tarafından adınıza, ……. barkod nolu gönderi kabul edilmiştir. https://t.ptt.gov.tr/ adresinden gönderinin durumunu takip edebilirsiniz. PTT AS B001

Örnek Mesaj: ……. barkodlu gönderinizi ……kodu ile temassız teslim alabilirsiniz. Kodunuzu PTT görevlisi dışında kimseyle paylaşmayınız. Size adresinizde ulaşılamazsa deviticimiz 0850…….. nolu telefondan iletişime geçecektir. PTT A.S. B001

https://t.ptt.gov.tr Adresi Güvenilir mi?

PTT Kargo, kargo gönderilerinin son durumu hakkında veya teslimata çıkarıldığı gibi bilgileri SMS yoluyla müşterilerine iletmektedir. Kargonun güncel hareketlerinin takip edilebilmesi ve online kargo takibinin yapılabilmesi için müşterilerine “Kargo Takip Linki” iletmektedir.

Örnek Mesaj:…… barkod numaralı gönderiniz dağıtıma çıkabilmiştir. Gönderi hareketlerini görmek ve teslim detaylarını değiştirmek icin tiklayiniz.https://t.ptt.gov.tr/… B001

t.ptt.gov.tr” ile başlayan linkler PTT’ye ait kısaltılmış linkleri içermektedir. ptt.gov.tr ile bitmeyen linkler açılmamalıdır.

Yorum yapın