PTT “Cihet Hazırlama Listesine Eklendi” Ne Demek?

Kargo Gönderisinin veya bir siparişin son durumu hakkında bilgi edinmek için PTT kargo takibi yapıldığında görülen “Cihet hazırlama listesine eklendi” veya “Cihetten gönderi çıkarıldı” ibareleri görülebilmektedir.

Yurtiçi veya Yurtdışı kişisel/kurumsal bütün kargo gönderilerinde “Cihet” ifadesi görülebilmektedir. Özellikle online alışveriş yapanların ürünlerini beklerken gördükleri bu terim yüzünden endişeye kapıldıkları, dolandırıcılığa maruz kalmaktan korktukları için hemen şube ile iletişime geçmeye çalıştıkları görülmektedir.

Cihet Hazırlama Listesine Eklendi
Cihet Hazırlama Listesine Eklendi Ne Demek?

PTT Cihet Hazırlama Listesine Eklendi Ne Demek?

Arapça kökenli olan “Cihet” kelimesi; yer, yön, taraf gibi anlamlara gelmektedir. PTT Kargo takip ekranında görülen “Cihet hazırlama listesine eklendi” notu, kargonuzun PTT şubesine ulaştığını ve ilk mesai gününde teslim edilmek üzere dağıtıcıya verileceğini ifade etmektedir.

Kargo gönderileri, gönderi çeşitlerine ve dağıtım bölgelerine göre ayrılarak cihet hazırlama listelerine eklenmektedir. PTT Kargonun kendi işleyişi içerisinde yaptığı bir evrak işlemidir. Bu aşamada tüketicinin herhangi bir şey yapmasına gerek yoktur.

Cihet Hazırlama Listesine Eklenen Kargo Ne Zaman Dağıtıma Çıkar?

Cihet hazırlama listesine eklenen kargo/koli/paket artık dağıtıma çıkmaya, dağıtıcıya verilmeye veya zimmet edilmesine hazırdır. İlgili Posta Dağıtım Merkezi (PDM), Kargo İşlem Merkezi (KİM) veya Posta İşlem Merkezindeki (PİM) iş yoğunluğuna bağlı olarak dağıtıma çıkarılacak ve gönderi durumu tarafınıza SMS ile bildirilecektir.

Sabah saatlerinde yapılan cihet hazırlama listesine ekleme işlemi yapılan kargo gönderisi bazen aynı gün içerisinde dağıtıcıya verilebilirken, genellikle bir sonraki mesai gününde dağıtıma çıkmaktadır.

PTT Cihetten Gönderi Çıkarıldı Ne Demek?

PTT Kargo takip ekranında “Cihet hazırlama listesinden çıkarıldı” veya “Cihetten Gönderi Çıkarıldı” ifadeleri ise olumsuz durumları belirtebilmektedir.

Genellikle PTT Kargo şubesinin yoğunluğu veya beklenmedik bir sebeple gönderinin teslim edilemediği durumlarda, cihetten gönderi çıkarılabilir ve ertesi gün dağıtıma tekrar çıkarılabilmesi için tekrardan eklenebilir.

Kargo tekrar dağıtıma çıkarılmayacağı durumlarda kargo gönderi hareket ekranına; “PTT işyerinde bekliyor”, “Adreste yok/kapalı”, “Haber kağıdı bırakıldı” gibi ibareler eklenecektir. Kargonun tekrar dağıtıma çıkmadığı durumlarda ilgili PTT Posta Dağıtım Merkezi (PDM) ile iletişime geçilmelidir.

Yorum yapın