PTT “Adreste Yok, Haber Kağıdı Bırakıldı” Ne Demek?

Kargonun teslim edilemediği durumlarda PTT kargo takip sisteminde “Adreste yok”, “Adres yanlış” “Alıcı adreste tanınmıyor”, “Kapalı”, “Haber kağıdı bırakıldı” gibi notlar görülmektedir. Kargo tekrar dağıtıma çıkarılacak mı? Tekrar dağıtıma çıkarılma talebi nasıl oluşturulur?

Gelen gönderinin türü, barkod numarası, göndericisi ve bırakıldığı PTT iş yerinin adı bulunan haber kağıdı / ihbarname ile belirtilen adrese gidilerek gönderi teslim alınabilir. Her bir gönderi türü ve özel hizmete göre değişen süreler içerisinde teslim alınmayan gönderiler göndericisine geri gönderilir veya varsa göndericinin diğer talimatları yerine getirilir.

PTT Haber Kağıdı Bırakıldı Ne Demek
PTT Haber Kağıdı Bırakıldı Ne Demek?

PTT Adreste Yok, Haber Kağıdı Bırakıldı Ne Demek?

PTT Kargo tarafından dağıtıma çıkarılan ancak alıcının adreste bulunmaması veya adresin eksik veya hatalı olması sebebiyle teslimat adresinin bulunmaması durumlarında, PTT kargo kuryesi ilgili adrese bir haber kağıdı bırakmaktadır.

Kargo, paket, dosya, kredi kartı, banka kartı, tebligatlar, kimlik belgeleri gibi pek çok farklı dağıtımı üstlenen PTT Kargo kuryeleri ilgili gönderileri adreslerine sorunsuz bir şekilde ulaştırmaya çalışmaktadır. Ancak kargo teslimat aşamasında beklenmedik sorunlar yaşanabilmektedir.

Haber Kağıdı Bırakılan Kargo Tekrar Dağıtıma Çıkar mı?

Adresin yanlış/hatalı olması veya dağıtım esnasında adreste bulunmama gibi durumlarda PTT kargo takip ekranında “Adreste yok”, “Adres yanlış” “Alıcı adreste tanınmıyor”, “Kapalı”, “Haber kağıdı bırakıldı” ifadeleri görülüyorsa eğer kargonuz tekrardan dağıtıma çıkmayacak demektir.

Bu durumdaki bir kargo 3 gün teslimat şubesinde bekletildikten sonra göndericiye iade edilmek üzere iade işlemleri başlar. 3 gün içerisinde haber kağıdının üzerinde belirtilen veya kargo takip ekranında görülen PTT şubesine gidilerek teslim alınması gerekmektedir.

“PTT İşyerinde Bekliyor” Ne Demek?

Alıcı adresine teslim edilmek üzere getirilen kargolar, alıcının adresinde bulunamaması halinde adrese en yakın PTT​ iş yerine teslim edilir ya da Kargomata bırakılır. Bu durumda adresinize kargonuzun hangi PTT iş yerinde ya da Kargomatta olduğuna dair haber kağıdı bırakılır. Bekleme süresi dolmadan, geçerli bir kimlik belgesi ile ilgili PTT iş yerine müracaat ederek gönderinizi teslim alabilirsiniz.

Kargomata bırakılan gönderiler için SMS ile kargo alım şifresi gönderilir ve bu şifre ile gönderinizi Kargomattan teslim alabilirsiniz. Bu süre zarfında teslim alınmayan gönderiler göndericisine iade edilmektedir.

PTT Kargo Şikayet Hattı Numarası

Adreste bulunulduğu halde kargonun adrese gelmediği, herhangi bir haber kağıdı bırakılmadığı durumlarda tüketiciler bu konudaki şikayetlerini iletebilmek için ilgili PTT Posta Dağıtım Merkezine (PDM), Kargo İşlem Merkezine (KİM) veya PTT İşlem Merkezine (PİM) ulaşmaya çalışmaktadırlar.

Kargo gönderisinin akıbetini öğrenebilmek ve şikayet oluşturarak tekrardan dağıtıma çıkarılmasını talep edebilmek için PTT Müşteri Hizmetleri 444 1 788 aranabilir.

Yorum yapın