PTT “Zimmet Edildi”, “Zimmet Alındı” Ne Demek?

Yurtiçi veya Yurtdışı kargo gönderilerinde PTT Kargo takip ekranında görülen “Zimmet edildi”, “Zimmet Alındı” ibareleri ne demek? kargom başkasına mı teslim edildi? gibi soruların cevapları merak edilmektedir.

Zimmet Ne Demek?

Bu durumu iyi anlayabilmek için öncelikle “Zimmet” kelimesinin ne anlama geldiğini anlamak gerekir. Zimmet kelimesi, bir şeyin sorumluluğunun bir kişiye yada kuruma verilmesi anlamına gelmektedir. Zimmet edilen mal, zimmet alanın sorumluluğundadır ve başına gelebilecek her şeyden zimmet alan sorumludur.

PTT Kargo Zimmet Edildi Ne Demek
PTT Kargo Zimmet Edildi Ne Demek?

PTT’de “Zimmet Edildi” Ne Demek?

Kargo takip ekranında “zimmet edildi” veya “zimmet alındı” ifadeleri görülüyorsa, kargonun ilgili Posta Dağıtım Merkezine (PDM) veya Kargo İşlem Merkezine (KİM) geldiğini ve teslimata çıkarılmak üzere kuryeye zimmetlendiğini ifade etmektedir.

Zimmet Alınan Kargo Ne Zaman Teslim Edilir?

Zimmet alınan bir gönderi/paket, alıcısına teslim edilmek üzere kuryeye/dağıtıcıya verilmiştir. Dağıtımı gerçekleştirecek olan birim veya kişi o kargoyu zimmetine almış ve teslimat adresine götürmekle görevlendirilmiştir. Zimmet alındı ibaresinden kısa bir süre sonra kargonuz teslim edilecektir.

Yorum yapın