PTT “Gerçekleme Düzenlendi” Ne Demek?

PTT Kargo takip ekranında görülen “Gerçekleme düzenlendi” ibaresi ne anlama geliyor? “Gerçekleme” ne demek? Kargoda bir sorun/hasar mı var? gibi cevabı en çok merak edilen PTT Kargo terimi olan “Gerçeklemenin” anlamını açıklayacağız.

“Gerçekleme düzenlendi” notunu gören kargo/paket sahipleri gönderinin kayıp olduğunu, dağıtıma çıkarılmayacağı endişesiyle hemen ilgili PTT şubesine veya çağrı merkezine ulaşmaya çalışmaktadır.

Ptt Kargo Gerçekleme Düzenlendi Ne Demek
Ptt Kargo Gerçekleme Düzenlendi Ne Demek?

PTT Kargoda “Gerçekleme Düzenlendi” Ne Demek?

Kargo takip ekranında “Gerçekleme düzenlendi” ibaresi görülüyorsa eğer o gönderide bir sorun olduğu anlamına gelmektedir. Bu gönderi bir posta, paket, evrak, tebligat da olabilmektedir.

Gerçekleme düzenlenmesi aslında bir tutanak tutulması durumudur. PTT işyerine gelen gönderide oluşmuş herhangi bir hata, eksiklik veya yanlışlık varsa tutanak ile kayıt altına alınır (gerçekleme düzenlenir) ve hatayı yapan kişi/kurum/şube konu hakkında uyarılır.

Gerçekleme Düzenlenen Kargo Dağıtıma Çıkar mı? Ne Zaman Teslim Edilir?

Gerçekleme düzenlenen kargo gönderisinin dağıtıma çıkıp çıkmayacağı, teslim edilip edilmeyeceği gerçekleme düzenlemeye sebep olan hata nedeniyle değişiklik gösterebilmektedir.

Basit bir hatadan dolayı gerçekleme düzenlenmişse eğer gerekli düzeltmeler yapılarak kargonuz tarafınıza teslim edilmek üzere “Cihet Hazırlama Listesine” eklenir ve bir sonraki gün “Dağıtıcıya verildi” ibaresi ile dağıtıma çıkarılmaktadır.

Telafisi zor veya düzeltilmesi zaman alacak durumlarda ise kargo şubede bir süre bekletilebilir veya göndericisine iade edilmek üzere sevk edilebilir. Bunlar; ciddi koli hasarları, adreste şehir/şube hataları, kayıp gönderi, kargo ile gönderimi yasak gönderi vb. şeklinde sayılabilir.

Gerçekleme Düzenlenme Sebepleri

PTT Kargo dağıtım merkezine gelen torba/kap, kafes ve römorklar açıldığında kontroller yapılmaktadır. Bu kontroller esnasında karşılaşılabilecek aşağıdaki sorunlar nedeniyle gerçekleme düzenleme işlemi yapılabilmektedir.

 • Alıcı adı tam gösterilmeyen, bunlar için sadece baş harfler, yalnız küçük adlar, uydurma veya takma adlar ile herhangi bir uzlaşmalı işaret kullanılmış olan gönderiler gereği yapılmak üzere ilgililere verilir.
 • Yanlış gelen paketler. (bekletilmeden giden servisine verilir.)
 • Ambalajlarında yırtıklık, bozukluk, açılıp kapandığını gösterir izler bulunan paketler.
 • Üzerlerinde hakaret veya aşağılayıcı adresler veya yasaklanmış lakap, unvan ve deyimler yazılı gönderiler.
 • İçinde yasak şeyler olduğu sezilen paketler. (göndericisine teslim edilmek üzere iade edilir.)
 • Paket içerisinde gönderimi yasak madde gönderilmişse, gönderiyi alan şubeye gerçekleme yoluyla uyarı yapılır. Paket kontrollü şekilde alıcı veya göndericiye teslim edilir.
 • Yetkili mercilerin yazılı isteği uyarınca alıcısına verilmemesi istenen paketler. (göndericisine teslim edilmek üzere iade edilir.)
 • Gideceği yere ulaşmadan yahut alıcısına teslim edilmeden bozulacağı anlaşılan gönderiler, gerekli tedbirler alınarak tutanak eşliğinde en yakın olan gönderici veya alıcıya sevki sağlanarak teslim edilir. Ayrıca gerçekleme vasıtasıyla kabul işyeri uyarılır.
 • Ücretleri hiç ödenmemiş veya eksik ödenmiş olan ve ücretlerinin ödenmesinde geçerli pullu olmayan paketler.
 • Sözleşmeli gönderiler ile şehir içi ekspres kurye gönderileri hariç üzerinde birden fazla alıcı adı
  gösterilen, aynı alıcıya ait olsa dahi, birden fazla adres ve teslim yeri gösterilmiş olan paketler.

Yorum yapın