PTT Kargo “Torba Kapandı” Ne Demek?

PTT Kargo takip ekranında görülen “torba kapandı”, torbaya eklendi”, “torba geliş kaydı yapıldı”, “alıcı merkez torbayı açtı” gibi terimler ne demek? ne anlama geliyor?

PTT’nin sadece Posta ve Telgraf Kurumu olduğu zamanlarda zarflar, mektuplar ve evraklar çuval şeklinde bir torbaya koyularak gideceği şubeye gönderilirdi. Torba ifadesinin kullanılması o zamanlardan kalma bir uygulamadır.

Torba Kapandı Ne Demek?

PTT İşyerindeki “torba kapandı” ibaresi, gönderinin sevk kaydının yapıldığını ve artık varış şubesine sevk edilmek üzere hazır olduğunu anlatmaktadır.

PTT Kargo Torba Kapandı Ne Demek
PTT Kargo Torba Kapandı Ne Demek

Torba kapama işlemi kargo gönderiminin güvenliğini sağlamaya yöneliktir. Kargolar torba/kap, kafes ve römorklarda toplanır ve o torbaya ait liste oluşturulur. Böylelikle eksik gönderi çıkmasının önünde geçilir.

Hem yurtiçi hem de yurtdışı kargo gönderim işlemlerinde torba kapatılması; Kargo kontrol edildi, kayıtları yapıldı ve gideceği dağıtım şubesine doğru yola çıkmaya hazır anlamı taşımaktadır.

PTT Torba Kapandı. Kargom Ne Zaman Gelir?

Torba kapanması durumunda kargonuz halen ya gönderici şubede veya aktarma merkezlerinde demektir. PTT Kargonuzun teslim edilebilmesi için öncelikle alıcı şubeye ulaşması ve torba açılımının yapılması gereklidir.

Torba Geliş Kaydı Yapıldı, Torba Açıldı Ne Demek?

Kullanıcılar “torba açıldı” ifadesini gördüklerinde kendilerine gelecek olan veya gönderdikleri paketin açıldığını düşünmektedir. Oysa ki PTT şubelerinde durum çok farklıdır.

Daha önce kapanan torba varış PTT şubesine ulaştığında torba açılır ve kontrolleri yapılır. Kontrolleri yapılan kargo paketleri, paketin sağlamlık durumuna göre sınıflandırılır. Bu sınıflandırma şu şekildedir:

  • Cihet hazırlama listesine eklenebilir.
  • Alıcısına iade edilebilir.
  • Gerçekleme düzenlenebilir.
  • Şubede bekletilebilir.

Özetle; Alıcı merkez torbayı açtı ve bir sonraki işlem için hazır hale getirdi.

PTT Torba Açıldı. Kargom Ne Zaman Gelir?

Torba açıldığında gelen kargo paketinde herhangi bir sorun yoksa ve PTT şubesinde bir yoğunluk bulunmuyorsa 3 gün içerisinde dağıtıma çıkması beklenir.

Yorum yapın