PTT Kargo Talimat Bekleniyor Ne Demek?

“PTT Kargo Talimat Bekleniyor”, “Talimat Verildi”, “Talimat Etiketi Üretildi” Alıcı adresini değiştirme gibi ifadeler ne demek? PTT kargo ile gönderilen önemli evrak, banka kartları, kredi kartları gibi gönderilerin alıcıya teslim edilememesinden kaynaklı sorunlarda, kargo sorgulama ekranında “Talimat Bekleniyor” uyarısı görülmektedir.

PTT “Talimat Bekleniyor” Ne Demek?

Alıcının adreste bulunmaması, adresin eksik veya hatalı olması gibi durumlarda bu sorun görülebilmektedir.

Alıcı kişinin adresinde bulunmaması veya adresin yanlış olmasından dolayı teslim edilemediğinde tekrar teslim edilebilmesi için gönderici firma mutlaka bir talimat vermelidir.

PTT Kargo Talimat Bekleniyor
PTT Kargo Talimat Bekleniyor Ne Demek?

“Talimat Bekleniyor” Yazdığında Ne Yapılmalı?

Talimat Bekleniyor” yazılı kargolar, bulunduğu PTT şubesine gidildiğinde de alıcıya teslim edilememektedir. Mutlaka gönderici tarafından PTT Genel Müdürlüğü bilgilendirilerek yeni bir talimat oluşturulması gerekmektedir.

PTT Kargo sorgulama ekranında “Talimat Bekleniyor” uyarısı görüldüğünde gönderen firma veya banka ile iletişime geçilmelidir. İlgili kurum PTT ile iletişime geçecek ve adres düzeltme talimatı vererek gönderinin yeniden dağıtıma/teslimata çıkarılmasını sağlayacaktır.

Talimat alındıktan sonra PTT kargo takip ekranında “Talimat Verildi (alıcı adresini değiştirme)“, “Talimat Etiketi Üretildi (alıcı adresini değiştirme)” şeklinde notlar düşülecek ve gerekli düzeltmeler yapıldığında tekrar dağıtıma çıkarılacaktır.

Belirli bir süre talimat verilmeyen gönderiler alıcısına geri teslim edilmek üzere iade edilmektedir.

Talimatı Kim Verecek?

Talimat verilmesi için öncelikle PTT Şubeleri veya PTT Genel müdürlüğü aranmaktadır. Ancak talimatı vermesi gereken kurum PTT değil, kargoyu gönderen firmadır.

Gönderici, PTT ile iletişime geçerek ve gönderi hakkında gerekli düzeltmeleri yaparak talimat oluşturmalıdır.

Yorum yapın