PTT Ödeme Tipleri UM, PO,MH, UA, N Anlamları

PTT ödeme tipleri UM, MH, PO, UA ve N notları ne demek? Kargo ücretini kim ödeyecek? PTT Kargo ödeme tipi ne anlama geliyor? sorularını açıklığa kavuşturmaya çalışacağız.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde ürünler PTT kargoya verildiğinde, kargo etiketi veya paket üzerine bazı notlar düşülmektedir. Bu notlar genellikle dağıtıcı kuryeyi ödeme yöntemi hakkında bilgilendirmek için yazılmaktadır. Özellikle kapıda ödemeli gönderilerde, müşteriden ödeme alınmadan alıcıya kargo teslimatı yapılmaması büyük önem taşımaktadır.

PTT Ödeme Tipleri
PTT Kargo Ödeme Tipleri

PTT Kargo Ödeme Tipi Notları Nelerdir?

Gönderilen kargonun alıcı ödemeli mi? yoksa gönderici ödemeli mi? olup olmadığı konusunda bilgilendirme amacı taşımaktadır. Bazı durumlarda da PTT Kargo dağıtıcısına teslimat yöntemine dair bilgilendirme sağlamayı amaçlar.

  • Ödeme Tipi MH: Kargo ücreti gönderici tarafından ödenmiştir.
  • Ödeme Tipi UA: Kargo ücreti alıcı tarafından ödenecektir. “Ücret Alıcıdan” cümlesinin kısaltmasıdır.
  • Ödeme Tipi UM:
  • Ödeme Tipi N: Kargo ücretinin göndericiden nakit ödeme yoluyla alındığı veya alınacağını belirtmektedir.
  • Ödeme Tipi PO: “Peşin Ödeme” cümlesinin kısaltmasıdır ve ödeme peşin yapılmış veya yapılacaktır.
  • Ödeme Tipi P.P: Gönderici tarafından postaya çok sayıda ve sürekli olarak verilmek istenen standart mektup postası gönderilerinin pulsuz olarak kabul, yollama ve dağıtım işlemlerinde “P.P Ücreti Alınmıştır” anlamı taşımaktadır.

Ödeme Tipi Notları Ne İşe Yarar?

Ödeme tipi notları alıcıdan ziyade kargo dağıtımını ve teslimatını yapacak kuryeyi bilgilendirme amaçlıdır. Alıcı zaten verdiği siparişlerde kargo ücreti ödeyip, ödemeyeceğinin bilgisine sahip olmaktadır. Alıcının ücretsiz kargo ile verdiği siparişten herhangi bir ücret talep edilirse eğer kargo teslim alınmamalı ve gönderici ile iletişime geçilmelidir.

Yorum yapın